Zakończono badanie barometr zawodów w chrzanowskim urzędzie pracy, czyli roczną prognozę sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Pokazuje więc zapotrzebowanie na zawody i powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce.
Badanie opiera się na opinii ekspertów, którzy podczas oceny posiłkują się danymi na temat liczby ofert pracy oraz liczby osób zarejestrowanych w konkretnym zawodzie. W roli ekspertów występują przedstawiciele urzędu pracy z różnych stanowisk. W tegorocznym w panelu uczestniczył także przedstawiciel gminy Babice oraz Ochotniczych Hufców Pracy. Dodatkowym elementem poprzedzającym badanie jest wypełnianie przez pracodawców ankiet dotyczących sytuacji kadrowej w ich zakładach. Całość badania koordynowane było przez pracownika Wojewódzkiego Urzędu Pracy z Krakowa.
W opinii ekspertów rynek pracy w powiecie chrzanowskim w dalszym ciągu jest w dużej mierze rynkiem zrównoważonym. Największy deficyt, który obserwujemy kolejny rok, związany jest z edukacją - brakuje głownie nauczycieli praktycznej nauki zawodu, przedmiotów zawodowych oraz nauczycieli szkół specjalnych. Wynika to głównie z braku osób z odpowiednimi kwalifikacjami, ale także z warunków pracy. Często w przypadku nauczycieli, szkoły proponują po kilka godzin tygodniowo. Ponadto osoby będące specjalistami w swoim zawodzie, pracują na własna rękę, nie chcą być nauczycielami w szkole.
Kolejne zawody deficytowe związane są z branżą budowlaną, co wynika z proponowanych warunków pracy np. praca w delegacji, nadgodziny, a w przypadku nadzoru budowlanego rożnego rodzaju z brakiem kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami i z niskimi płacami na terenie powiatu.
W dalszym ciągu na terenie powiatu poszukuje się także osób z konkretnymi kwalifikacjami np. fizjoterapeuta, lekarz, mechanik samochodowy, księgowe, logopedzi branża opiekuńcza, psychologowie itd. Niezmiennie brakuje także kierowców Kat D, C.W prognozie na rok 2025 ponownie nie wykazano zawodów nadwyżkowych. Priorytetem do znalezienia zatrudnienia jest chęć i gotowość. Z planowanych inwestycji na terenie powiatu chrzanowskiego, w Gminie Trzebinia nastąpi rozbudowa zakładu karnego, a także w Gminie Babice powstaje strefa ekonomiczna. Rynek powiatu chrzanowskiego jest rynkiem głównie produkcyjnym i handlowym.
Szczegółowe wyniki poznamy z początkiem przyszłego roku. Osoby zainteresowane odsyłamy do Barometru Zawodów dla powiatu chrzanowskiego 2024 lub na stronę www.barometrzawodow.pl