Osoba dozoru ruchu w górnictwie podziemnym organizuje i nadzoruje roboty w procesie technologicznym
4 wydobywania kopaliny
2.
Opis pracy
Osoba dozoru ruchu w górnictwie podziemnym odpowiedzialna jest za wykonanie określonych zadań produkcyjnych, składających się na proces technologiczny wydobywania kopaliny. Planuje i nadzoruje roboty wykonywane przez podległe mu brygady. Osoba dozoru dba, aby prace były wykonywane zgodnie z przepisami BHP. Ma obowiązek informować pracowników o: zagrożeniach związanych z wykonywaniem danych prac i na danym stanowisku, sposobach ich eliminacji lub ochrony przed nimi oraz jak postępować w sytuacjach awaryjnych. Osoba dozoru ruchu w górnictwie podziemnym jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo podlegających mu pracowników.
Osoba dozoru ruchu w górnictwie podziemnym wykonuje zadania zawodowe związane z planowaniem i wykonywaniem robót górniczych
6, kontrolowaniem parametrów technicznych procesów technologicznych wydobywanych kopalin. Jest odpowiedzialna za wykonywanie robót górniczych zgodnie z opracowaną technologią i obowiązującymi przepisami. Dodatkowo osoby dozoru ruchu zakładu górniczego
18 oraz inni pracownicy zatrudnieni w ruchu tego zakładu, każdy w swoim zakresie działania, odpowiadają za właściwą eksploatację oraz konserwację powszechnie stosowanych maszyn i urządzeń, kontrolują ich stan techniczny oraz dokumentują wynik przeprowadzonej kontroli.
Do obowiązków osoby dozoru ruchu w górnictwie podziemnym należy również organizowanie pracy podległym pracownikom, kontrolowanie jej przebiegu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracy. Osoba dozoru ruchu sporządza raporty dotyczące wykonanych prac oraz w sposób jasny i czytelny przekazuje zakres prac do wykonania następnej zmianie. Ponadto osoba dozoru ruchu na bieżąco, przy pomocy odpowiednich narzędzi, dokonuje pomiarów składu powietrza kopalnianego oraz bieżących kontroli stanu obudowy, informuje odpowiednie służby górnicze o możliwych, wynikających z jej obserwacji, niebezpieczeństwach dla zdrowia i życia ludzkiego oraz mienia.
Sposoby wykonywania pracy
Osoba dozoru ruchu w górnictwie podziemnym informuje członków podległej jej załogi o zakresie wykonywanych prac, miejscu wykonywanej pracy oraz możliwych sposobach wykonywania pracy. Informuje załogę o zagrożeniach wynikających ze środowiska pracy i aspektów technicznych zakresu prac oraz o metodach zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami.
Osoba dozoru wyznacza do każdej brygady (powyżej jednej osoby) tzw. przodowego
5, który powinien w miarę możliwości być w kontakcie telefonicznym z osobą dozoru. Osoba dozoru ruchu w podziemnym zakładzie górniczym odbiera raporty (w ustalonej formie) od przodowych poszczególnych brygad i przekazuje następnej zmianie zakres wykonanych prac oraz zadań pozostałych do wykonania. Przekazuje raporty z wykonanych prac osobom dozoru wyższego na danej zmianie i dyspozytorowi kopalni.
Ponadto osoba dozoru ruchu oddziału powinna, po zakończeniu zmiany, wpisać do ewidencji osób zatrudnionych w zakładzie górniczym na powierzchni i przebywających w wyrobiskach
8 poszczególnych oddziałów ruchu zakładu górniczego, informacje dotyczące:
- liczby pracowników, którzy wyjechali na powierzchnię,
- pracowników, którzy pozostali w wyrobiskach, podając ich nazwiska, numery identyfikacyjne, miejsce zatrudnienia i przewidziany czas wyjazdu,
- osób dozoru ruchu zakładu górniczego (imię i nazwisko), które przejęły nadzór nad pracownikami, którzy pozostali w wyrobiskach.
Do osoby dozoru ruchu należy również dokonywanie kontroli stanowisk pracy przed rozpoczęciem robót oraz kontroli okresowych powierzonych jej elementów w rejonach wchodzących w skład procesu technologicznego wydobywania kopaliny.
Więcej szczegółowych informacji znajduje się w sekcjach: 3.1. Zadania zawodowe oraz 3.2. Kompetencja zawodowa.
Warunki pracy
Miejscem pracy osoby dozoru ruchu w górnictwie podziemnym są podziemne wyrobiska oraz niektóre rejony znajdujące się na powierzchni zakładu górniczego, w których panują specyficzne warunki pracy. Zależy to od rejonu kopalni i rodzaju wykonywanych prac. Osoba dozoru w górnictwie podziemnym wykonuje swoją pracę głównie pod ziemią, w zależności od zakładu górniczego na różnej głębokości, od 300 m do 1300 m.
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.1. Możliwości podjęcia pracy w zawodzie.
Wykorzystywane maszyny i narzędzia pracy
Osoba dozoru ruchu w górnictwie podziemnym nie pracuje fizycznie, tylko sprawuje nadzór nad podwładnymi pracownikami. Nie posiada również żadnych uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń stosowanych w górnictwie, dlatego też nie może ich obsługiwać.
Osoby dozoru do pracy na dole kopalni muszą posiadać przy sobie długopis i notes sztygarski, w którym notują nazwiska nadzorowanych na zmianie pracowników, ważne informacje z zaobserwowanych zagrożeń, nieprawidłowości w funkcjonowaniu oddziału itp.
Osobom dozoru przydaje się również w pracy calówka
1 lub inny przyrząd mierniczy, za pomocą którego dokonują potrzebnych pomiarów, takich jak prawidłowość kierunku drążenia wyrobisk, wymaganych gabarytów zabudowy urządzeń, itp.
Osoba dozoru zobowiązana jest również do posiadania przy sobie przyrządów do wykrywania i pomiaru gazów występujących w atmosferze kopalnianej, takich jak np. metanomierz, elektroniczne przyrządy do wykrywania gazów (różnych typów i firm).
W swojej pracy, po wyjeździe z dołu kopalni, używa w biurze komputera, umożliwiającego zapis dniówek pracowników, kontrolę procesów technologicznych, sporządzenie obłożeń tygodniowych i świątecznych, przeglądanie zasobów internetu, wysyłanie i odbieranie poczty elektronicznej. Używa również drukarek, skanerów oraz innych typowych urządzeń biurowych.
Organizacja pracy
Osoba dozoru ruchu w górnictwie podziemnym, w kopalni zwana sztygarem, zajmuje jedno ze stanowisk kierowniczych. Jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo podwładnych, jak i stan urządzeń przez nich eksploatowanych. Jeśli jest zatrudniona jako osoba dozoru wyższego, ponosi współodpowiedzialność za podejmowane decyzje w zakładzie górniczym. Jednym z najważniejszych elementów organizacji pracy sztygara jest punktualność, ze względu na wyznaczone godziny odbierania raportów oraz zjazdów i wyjazdów załogi. Sztygar pracuje w systemie trzy-, cztero-, pięcio- lub sześciozmianowym, w zależności od oddziału.
WAŻNE:
Wykonywanie zawodu osoby dozoru ruchu w górnictwie podziemnym wiąże się często z pracą w godzinach nadliczbowych.
Zagrożenia mające wpływ na bezpieczeństwo pracy człowieka
Zagrożenia dla osób dozoru ruchu w górnictwie podziemnym dzielą się na dwa rodzaje:
Zagrożenia naturalne to: tąpnięcia
7, metanowe
12, spowodowane wyrzutami gazów i skał
17, wybuchem pyłu węglowego
16, klimatyczne
11, wodne
15, osuwiskowe
13, erupcyjne
10, siarkowodorowe
9, spowodowane substancjami promieniotwórczymi
14. Podlegają one zaliczeniu do poszczególnych stopni, kategorii lub klas zagrożeń według kryteriów opisanych w stosownym rozporządzeniu. Przedsiębiorca zgodnie z przepisami branżowymi jest zobowiązany rozpoznawać zagrożenia związane z ruchem zakładu górniczego i podejmować środki zmierzające do zapobiegania i usuwania tych zagrożeń.
Spośród zagrożeń technicznych można wymienić: zagrożenie pyłami szkodliwymi dla zdrowia, pożarowe, porażenia prądem elektrycznym, poparzenia łukiem elektrycznym
3, pochwycenia przez elementy wirujące i ruchome, upadek z wysokości, chemiczne i wiele innych (w zależności od zakładu górniczego). Również w tym przypadku przedsiębiorca jest obowiązany rozpoznawać zagrożenia związane z ruchem zakładu górniczego i podejmować środki zmierzające do zapobiegania i usuwania tych zagrożeń.
Wymagania psychofizyczne
Dla pracownika wykonującego zawód osoby dozoru ruchu w górnictwie podziemnym ważne są:
w kategorii wymagań fizycznych
- ogólna dobra wydolność fizyczna,
- sprawność układu kostno-stawowego,
- sprawność narządów równowagi,
- sprawność narządu słuchu,
- sprawność narządu wzroku,
- sprawność zmysłu węchu;
w kategorii sprawności sensomotorycznych
- spostrzegawczość,
- koordynacja wzrokowo-ruchowa,
- widzenie stereoskopowe,
- zmysł równowagi,
- szybki refleks,
- ostrość wzroku,
- ostrość słuchu,
- powonienie;
w kategorii sprawności i zdolności
- uzdolnienia kierownicze i organizacyjne,
- zdolność koncentracji uwagi,
- uzdolnienia techniczne,
- dobra pamięć,
- podzielność uwagi,
- rozumowanie logiczne,
- zdolność podejmowania szybkich i trafnych decyzji,
- zdolność nawiązywania kontaktu z ludźmi,
- zdolność współdziałania,
- zdolność przekonywania,
- gotowość do pracy w szybkim tempie,
- wyobraźnia i myślenie twórcze,
- łatwość wypowiadania się w mowie i piśmie;
w kategorii cech osobowościowych
- wysoki stopień odpowiedzialności,
- odwaga,
- samodzielność,
- samokontrola,
- dokładność,
- gotowość do pracy w różnych warunkach środowiskowych,
- wytrwałość i cierpliwość,
- punktualność,
- odporność emocjonalna.
Więcej informacji znajduje się w sekcjach: 3.3. Kompetencje społeczne; 3.4. Profil kompetencji kluczowych dla zawodu.
Wymagania zdrowotne
Stanowisko osoby dozoru ruchu w górnictwie podziemnym mogą zajmować osoby, które posiadają aktualne badania lekarskie oraz inne badania stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku.
Prace pod ziemią wykonywane są przez mężczyzn, ale również coraz częściej przez kobiety, a specjalistyczne badania lekarskie pomagają ustalić, czy dana osoba posiada odpowiednie warunki fizyczne i psychologiczne do objęcia stanowiska. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia lekarz może wydać zaświadczenie o przeciwwskazaniu do pracy na danym stanowisku, co może skutkować przeniesieniem pracownika na inne stanowisko, niemające wpływu na bezpieczeństwo pracy. Przeciwwskazaniem do wykonywania pracy na stanowisku osoby dozoru ruchu w górnictwie podziemnym są:
- wady wzroku i słuchu,
- choroby serca i płuc,
- choroby reumatyczne,
- przewlekłe choroby skóry,
- ograniczona sprawność rąk i nóg.
WAŻNE:
O stanie zdrowia i ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonywania zawodu orzeka lekarz medycyny pracy.
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.4. Możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zawodzie.
Wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie
Obecnie (2018 r.) do podjęcia pracy w zawodzie osoby dozoru ruchu w górnictwie podziemnym preferowane jest wykształcenie wyższe, a wymagane jest minimum średnie techniczne w zawodach dających przygotowanie do pracy w górnictwie podziemnym.
Tytuły zawodowe, kwalifikacje i uprawnienia niezbędne/preferowane do podjęcia pracy w zawodzie
Do podjęcia pracy w zawodzie osoby dozoru ruchu w górnictwie podziemnym niezbędne jest posiadanie świadectwa dla osób wykonujących czynności w dozorze ruchu, wydawanego przez dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego.
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.2. Instytucje oferujące kształcenie, szkolenie i/lub potwierdzanie kompetencji w ramach zawodu.
Możliwości rozwoju zawodowego i awansu
Zgodnie z nowymi przepisami górniczymi odnoszącymi się do osób dozoru w górnictwie podziemnym usunięto podział na osoby dozoru średniego i niższego, a zastąpiono te kategorie jedną osoby dozoru ruchu górniczego. Spełnienie odpowiednich wymagań pozwala po określonym czasie przystąpić do kolejnych egzaminów potwierdzających kwalifikacje w dozorze ruchu podziemnego zakładu górniczego i awansować na stanowiska:
- wyższego dozoru ruchu podziemnego zakładu górniczego,
- kierownika i zastępcy kierownika działu ruchu górniczego zakładu górniczego w podziemnych zakładach górniczych,
- kierownika i zastępcy kierownika ruchu górniczego zakładu górniczego w podziemnych zakładach górniczych.
Możliwości potwierdzania kompetencji
Chcąc wykonywać zawód osoby dozoru ruchu w górnictwie podziemnym, najlepiej ukończyć studia magisterskie (II stopnia) lub inżynierskie (I stopnia) na kierunku elektrycznym, mechanicznym lub górniczym i zdać egzamin potwierdzający kwalifikację w dozorze górniczym w Okręgowym Urzędzie Górniczym.
Można również, po dłuższym okresie stażu pracy w górnictwie, zostać osobą dozoru po ukończeniu technikum o kierunku elektrycznym, mechanicznym lub górniczym.
Stanowisko osoby dozoru można również uzyskać w wyniku pozytywnego zdania egzaminu zawodowego w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w zakresie kwalifikacji wyodrębnionych w szkolnych zawodach pokrewnych, posiadając wykształcenie średnie techniczne. Jest to jednak najdłuższa ścieżka edukacyjna, gdyż wymaga ona, po zdaniu egzaminu, odbycia stażu niezbędnego do przystąpienia do potwierdzenia kwalifikacji w dozorze ruchu podziemnego zakładu górniczego w Okręgowym Urzędzie Górniczym.
Do egzaminu na stanowisko osoby dozoru ruchu w górnictwie podziemnym mogą przystąpić osoby, które uzyskały następujące tytuły zawodowe:
- technik o specjalności elektrycznej, mechanicznej lub górniczej,
- inżynier na kierunku elektrycznym, mechanicznym lub górniczym.
Zakres wymagań potrzebnych do uzyskania świadectwa kwalifikacji podzielony został na kwalifikacje ogólne, czyli znajomość określonych przepisów i zagadnień oraz kwalifikacje zawodowe, na które składają się:
- tytuły zawodowe lub dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe lub ukończenie określonych studiów wyższych lub podyplomowych,
- posiadanie odpowiednich kwalifikacji w zawodzie lub odpowiednich uprawnień zawodowych (np. mierniczy górniczy),
- odbycie zawodowej praktyki.
Więcej informacji można uzyskać w Bazie Usług Rozwojowych https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl oraz Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji https://rejestr.kwalifikacje.gov.pl
Osoba zatrudniona w zawodzie osoby dozoru ruchu w górnictwie podziemnym może rozszerzać swoje kompetencje zawodowe w zawodach pokrewnych:
Nazwa zawodu pokrewnego
zgodnie z Klasyfikacją zawodów i specjalności
|
Kod zawodu
|
Inżynier górnik – górnictwo otworowe
|
214601
|
Inżynier górnik – górnictwo odkrywkowe
|
214602
|
Inżynier górnik – górnictwo podziemne
|
214603
|
Osoba dozoru ruchu w górnictwie odkrywkowym
|
312101
|
Osoba dozoru ruchu w górnictwie otworowym
|
312102
|
Technik geologS
|
311106
|
Technik górnictwa odkrywkowegoS
|
311701
|
Technik górnictwa otworowegoS
|
311702
|
Technik górnictwa podziemnegoS
|
311703
|
Technik przeróbki kopalin stałychS
|
311706
|
Technik wiertnikS
|
311707
|