Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach:
- AMICUS HOMINUM – DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA - za całokształt bezinteresownej działalności społecznej, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym, w tym m.in.: aktywne zaangażowanie w inicjatywy charytatywne, społeczne, kulturalne, sportowe, ekologiczne lub obywatelskie, walkę z nierównościami i wykluczeniem społecznym, wyrównywanie szans edukacyjnych i zdrowotnych, zmianę rzeczywistości społecznej oraz budowę kultury społecznej.
- AMICUS HOMINUM – INICJATYWA MŁODYCH - za podejmowanie różnorodnych inicjatyw przez osoby młode lub formalne i nieformalne grupy wolontariackie, w tym młodzieżowe i szkolne koła wolontariatu (11-26 lat) na rzecz dobra innych, promowanie postaw otwartości oraz zaangażowania na rzecz społeczności i osób potrzebujących wsparcia, w tym promowanie idei wolontariatu oraz wzorcowych praktyk wolontariatu.
- AMICUS HOMINUM – ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE - za działalność prowadzoną na rzecz innych przez osoby z otoczenia biznesu, które dzięki swojej wytrwałości, odwadze i przedsiębiorczości potrafią w znaczący sposób wpływać na rzeczywistość gospodarczą oraz społeczną, w tym za wsparcie finansowe udzielane osobom, podmiotom lub inicjatywom, a także dla tych którzy przyczynili się do rozwoju
W tym roku nominacje do nagrody „Amicus Hominum" są okazją, by wyróżnić tych, którzy swoją odwagą, pracą i zaangażowaniem walczyli o ludzkie życia w czasie pandemii COVID-19 oraz tych, którzy pomagają potrzebującym z Ukrainy jako wolontariusze. Ich praca od pierwszych dni wojny w Ukrainie jest nieoceniona, są najczęściej pierwszym punktem kontaktowym, zapewniają podstawowe potrzeby, tj. żywność, środki higieniczne czy noclegi.
Termin zgłaszania kandydatów do nagrody upływa 29 lipca 2022 roku. Na stronie internetowej w portalu Małopolska.PL znajdziesz szczegółowe informacje o sposobie zgłaszania kandydatów oraz dokumenty niezbędne do zgłoszenia. Dodatkowych informacji udziela Zespół Wspierania Inicjatyw Obywatelskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (tel. 12 61 60 982, 12 61 60 121, e-mail: ngo@umwm.malopolska.pl).