Szkolenie odbywało się w grupie dziesięcioosobowej i było bardzo intensywne. Każdego dnia przez trzy tygodnie po pięć godzin dziennie, bezrobotni z Ukrainy uczyli się podstaw języka polskiego w komunikacji w życiu codziennym i zawodowym. Czujne oko prowadzącej nie pozwalało nikomu biernie przysłuchiwać się wykładom. Wszyscy byli zachęcani do aktywnego uczestnictwa. Zakres zajęć obejmował każdą sferę językową, zarówno słuchanie, pisanie, jak i czytanie. Zakres tematów sięgał obszarów codziennej komunikacji, opieki zdrowotnej, załatwiania spraw w instytucjach publicznych, czy poszukiwania pracy. Szkolenie odbywało się w siedzibie urzędu na przygotowanych wcześniej stanowiskach komputerowych, a uczestnicy mieli do dyspozycji pomoce zarówno audiowizualne, jak i materiały do ćwiczeń na piśmie.
Uczący się, pozytywnie oceniają szkolenie. Twierdzą, że zmieniło się ich nastawienie do posługiwania się językiem polskim. Mają większą pewność siebie. Mniej przejmują się tym, czy dobrze wypadną, a bardziej tym, czy zostaną zrozumiani. Trzy tygodnie absorbujących ćwiczeń dały im pewną podstawę i motywację do dalszej nauki języka polskiego. Tym bardziej, że wszyscy pochodzą z terenów, gdzie wciąż trwają działania wojenne.
- Życzę Państwu, by język polski był dla Was coraz bardziej przyjazny i pomógł w przetrwaniu tego trudnego czasu – podsumował Jerzy Kasprzyk.